Izmir, kedysi prezývaný aj „Perla Egejského mora“, je tretím najväčším mestom Turecka. Je priemyslovým a obchodným srdcom celého regiónu. Izmirský záliv patrí k najkrajším zátokám Egejského mora.
Historický názov mesta bol Smyrna a jeho minulosť sprevádzali ničivé zemetrasenia a vojny. Svoj najväčší rozkvet dosiahlo za vlády Alexandra Macedónskeho, keď sa stalo jedným z najbohatších miest Malej Ázie. Smyrna bola po stáročia kresťanská; významnou kresťanskou pamiatkou je aj pevnosť Kadifekale, vypínajúca sa na kopci nad mestom.
Plavby a sezóna v Izmire
Izmir má stredomorskú klímu. Letá sú suché a horúce, s priemernými dennými teplotami 26 až 33°C. Zimy sú vlhké a mierne, s dennými teplotami od 12 až 18°C.
Výletné lode sa v oblasti Egejského mora plavia celoročne, pričom hlavná sezóna je od jari do jesene. V Izmire sa zastavujú lode spoločností Celestyal Cruises, MSC Cruises, Costa Cruises, Carnival alebo prémiovej Oceania Cruises.
Kam sa vydať v Izmire
Centrum súčasného mesta pretína rušná a široká pešia zóna s množstvom barov, reštaurácií, obchodov a obchodíkov. Bulvár ústi do centrálneho námestia Konak s osmanskou vežou s hodinami z roku 1901, ktorá je spolu s pomníkom Atatürka na námestí Cumhuriyet považovaná za symbol mesta. V centre nájdete množstvo mešít so štíhlými minaretmi.
Nevynechajte slávne turecké bazáre, najmä veľký bazár Kemeralti, ktorý vás nadchne svojou atmosférou i množstvom tovaru. V spletitých uličkách štvrti Alsancak.
Najpopulárnejšou destináciou pre výlety z Izmiru je Ephesus (80 km / 1 hod jazdy autom), ktorý patrí k najdôležitejším archeologickým lokalitám v Turecku, datujúci sa až do 11. storočia p.n.l.
Antické mesto Pergamum (112 km od Izmiru) je turisticky menej známou, ale o to zaujímavejšou historickou pozoruhodnosťou.
Najobľúbenejšie výlety v Izmire
- Okružná jazda mestom
- Staroveké pamiatky Efezu.
- Bergama (Pergamum).
- Turistické prímorské letovisko Cesme
Naše tipy
Jazyk: turečtina; dohovoríte sa ale po anglicky a často aj po rusky.
Časový posun oproti Bratislave: +2 hodiny (UTC+3)
Mena: turecká líra (TRY)
Čo ochutnať - miestne špeciality: Typickým pouličným jedlom je kebab, durum či rôzne mäsové šašliky. Ak si chcete niektoré pochúťky doniesť domov, turecké sladkosti locum, sypaný čierny čaj, čaj z granátových jabĺk, pálenku raki, rôzne druhy korenia a ich zmesi.
Suveníry: zlato, výrobky z kože, turecké koberce a koberčeky, keramika, textil, lampičky z farebných sklíčok, typický suvenír „nazar boncuk“ prívesky s modrobielym okom, které údajne chrání nositeľa pred uhranutím, prírodné mýdlá s olivovým olejom.
Taxíky: Ceny za taxislužby v Turecku oficiálne regulujú mestá alebo okresy. Tarify v Izmire sú záväzné pre všetky taxíky a taxislužby v oblasti povinnej jazdy. Múžete využiť aj aplikáciu Bitaksi.
Prepitné: mnohé reštaurácie automaticky pripočítajú servisný poplatok vo výške 10 až 18 %. V tomto prípade ešte môžete dať sprepitné, ale nedávajte ho, ak ste neboli so službami spokojní. Dobrovoľné sprepitné pre sprievodcov je veľmi cenené - ak máte pocit, že sprievodca poskytol výnimočné služby a informácie alebo bol mimoriadne priateľský. Taxikárom stačí zaokrúhlť jazdné smerom nahor.
Upozornenie: Turisti múžu byť cieľom vreckových zlodejov. Určite na ulici neukazujte svoj pas alebo peniaze. Dávajte si tiež pozor na to, čo pijete a nikdy neprijímajte ponuky cudzích ľudí.
Prístavný terminál Izmir
Výletné lode kotvia pri priemyslovom prístave v štvrti Alsancak. Do centra se dostanete po príjemnej pobrežnej promenáde po zhruba 25 minutách chôdze.
Zo stanice metra Halkapınar sa snadno dostanete do dalších částí města. Pred terminálom je aj stanovisko taxíkov. V sezóně operují v meste turistické autobusy Hop-onHop-off.
Mapa prístavu Izmir a okolia - pamiatky, zaujímavosti: